Kétszeresére nőttek a lakásárak az elmúlt hét év alatt

2022/04/20
0

Jelentős változásokon megy keresztül a magyar lakáspiac, amely a hosszú távú drágulást tekintve a nemzetközi összevetésben az élmezőnyben van - derül ki az ingatlan.com legújabb elemzéséből, amely ismerteti a lakáspiaci kereslet alakulása mellett a legfrissebb kínálati árakat, valamint a hivatalos adatok alapján a tavalyi árindexeket is.

  • A használt lakások előzetes hivatalos árindexe a múlt év utolsó negyedévében országos szinten 20 százalékos áremelkedést mutatott, ami leginkább az olcsóbb lokációkban lévő lakóingatlanok drágulásával magyarázható.
  • A KSH és Eurostat adatai szerint 2015-höz árszinthez képest képest Magyarországon 2,1-szeres árat kellett fizetni a lakásokért tavaly év végén, ami az uniós országok között a legmagasabb érték.
  • Az idei adatokból pedig az látszik, hogy a lakáspiaci keresletet visszafogja a lakáshitel kamatok emelkedése. Az idei első negyedévben kevesebb érdeklődés érkezett az eladó lakásokra, mint két évvel ezelőtt. Pedig 2020 első negyedéve már a koronavírus-járvánnyal érintett időszak volt.
  • Valószínűsíthető, hogy kettéválik a piac: a használt lakásoknál tempósabban drágulhatnak az új lakóingatlanok, részben a munkaerő-hiány és az építőanyagok drágulása miatt.
  • A legfrissebb, áprilisi kínálati piaci árakból kiderül, hogy a budapesti kínálati piacon április elején az új lakások átlagos négyzetméterára 1,1 millió forintot tett ki, a használtaké pedig 873 ezer forint volt. A Budapesten kívüli nagyvárosokban 736 ezer forintos ár jellemezte az új lakásokat, a használtaknál pedig 523 ezer forint volt ez az összeg.

Mitől függ a drágulás?

Magyarországon a múlt év utolsó negyedében az új és használt lakások összességében 19,5 százalékkal drágultak, hasonlóan magas áremelkedésre a járvány előtt, 2019 második negyedévében volt példa. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője az adatokat értékelve azt mondta:

Az úgynevezett összetételhatás alapján az alacsonyabb lakásárakkal rendelkező településeken található lakóingatlanok áremelkedése volt a drágulás motorja. Ez lényegében kézenfekvő folyamat, a drágább területekről az olcsóbbak felé mozdultak el a vásárlók.

Hozzátette:

Az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat legújabb, múlt év utolsó negyedévére vonatkozó adatai szerint az EU-ban Magyarországon nőttek a lakásárak a legnagyobb mértékben az elmúlt 7 évben.

A tavalyi utolsó negyedévben itthon átlagosan 2,1-szeres árat kellett fizetni a lakásokért 2015-höz képest, a második helyen pedig Csehország áll 2-szeres árnövekedéssel. A dobogó harmadik fokán Luxemburg áll, ahol 1,8-szor annyit kellett fizetni az eladó ingatlanokért mint 2015-ben.

Forrás: https://novekedes.hu/

Oldal

Nincsenek bejegyzések